Pizzę możemy zjeść praktycznie w każdym miejscu na świecie. W bardziej lub mniej klasycznym wydaniu i, niestety, w bardziej lub mniej zjadliwej formie. Wystarczy, że porównamy to, co dostajemy w sieciówkach do tego, co dostajemy w małych prawdziwych, włoskich knajpkach – dwa różne światy. I nie chodzi tu tylko o brak sosu do pizzy w przypadku tej drugiej opcji…
Domowa pizza neapolitańska nie jest trudna w wykonaniu, ale wymaga odrobiny samozaparcia, cierpliwości i kilku obliczeń. Jeśli raz uda Ci się zrobić dobrą pizzę w domu, to zupełnie zmieni się Twoje podejście do pizzy na wynos.
Ogólny zarys przepisu na pizzę
Jeśli chcesz, możesz pominąć wstęp i przejść od razu do przepisu na domową pizzę, ale zachęcamy do przeczytania tych kilku słów z zarysem tematu, dzięki czemu Twoja pizza będzie po prostu idealna.
Typów pizzy jest cała masa, a o dodatkach nawet trudno wspomnieć. Tak samo jest z przepisami – różnią się zarówno w makro, jak i mikro ujęciu. Próbowaliśmy kilku instrukcji, ale finalnie okazało się, że najlepsze są zawsze najprostsze i sprawdzone „od wieków” rozwiązania. Tak trafiliśmy na klasyczną i minimalistyczną pizzę neapolitańską. Jest bardzo lekka i idealnie nadaje się jako baza dla dodatków. W sumie sami dziwimy się, dlaczego spróbowaliśmy jej tak późno?
Pizza neapolitańska – piękno w prostocie
Pizza neapolitańska jest prosta pod względem składników i wykonania. Objęta jest ochroną jak produkt tradycyjny przez Komisję Europejską i może być robiona tylko z określonych produktów, w określony sposób. Ciasto musi mieć odpowiednie nawodnienie i być zrobione z mąki 00 w proporcji 1 litr wody na 1,6-1,8 kg mąki z dodatkiem 40-60 g soli i 0,1-3 g (tak od 0,1 do 3 gramów) drożdży. Składniki na ciasto powinny pochodzić z regionu Campanii i są to tylko pomidory, mozzarella buffalo lub fioro di latte (ewentualnie tarty ser), świeża bazylia i oliwa extra virgin. Całość powinna być upieczona w temperaturze 430-480°C w piecu opalanym drewnem w ciągu 60-90 sekund. Idealna pizza neapolitańska ma mieć po upieczeniu puszyste i sprężyste brzegi, które przyjemnie dla ucha trzaskają przy nacisku. Dokładny opis i dodatkowe informacje możecie znaleźć na stronie Associazione Verace Pizza Napoletana, czyli Stowarzyszenia Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej.
Wytyczne są minimalistyczne i proste, prawda? Czy wykonalne w domu – dla większości osób nie, z powodu maksymalnej temperatury standardowych piekarników. 250°C to prawie dwa razy za mało. Na szczęście w Internecie bez problemu można znaleźć wielu pasjonatów i kucharzy, którzy dzielą się informacjami jak wykonać dobrą włoską pizzę w domu. W tej kwestii polecamy kanały dwóch youtuberów: Vincenzo’s Plate i Vito Iacopelli. Dzięki ich nagraniom robienie domowej pizzy stało się dużo łatwiejsze.
Domowa pizza – na co koniecznie zwrócić uwagę
- Bardzo ważne są właściwe proporcje i nawodnienie. W domowych warunkach można przyjąć, że nawodnienie powinno się wahać w przedziale 55-65%.
Świetnym pomocnikiem przy obliczaniu masy poszczególnych składników jest kalkulator ciasta na pizzę. Dla pizzy neapolitańskiej przyjmij, że masa jednej kulki ciasta to od 230 g do 260 g. - Daj ciastu spokojnie wyrosnąć i dojrzeć, niestety pizza nie będzie gotowa w 2 godziny… Idealny czas wyrastania ciasta to 24 godziny w temperaturze 16-18°C, ale w mieszkaniu ciężko to osiągnąć bez chłodziarki – szczególnie latem (w domu z piwnicą prawdopodobnie jest to wykonalne?). Szybkość dojrzewania ciasta zależy od ilości dodanych drożdży oraz temperatury otoczenia. Najlepiej, żeby temperatura, w której pozostawiamy ciasto, nie przekraczała 25°C, bo po prostu drożdże będą pracować za szybko.
- W domowym piekarniku idealnie sprawdza się pieczenie w dwóch etapach:
etap 1: pieczenie ciasta z sosem i ewentualnymi dodatkami,
etap 2: dołożenie sera (ale musisz pamiętać o OGROMNEJ różnicy między serem w zalewie i w bloku/suchym, o czym poniżej). - Najpopularniejsza w sklepach jest mozzarella w zalewie. Jeśli dołożysz ją na samym początku pieczenia pizzy w temperaturze poniżej 400°C, to odda zalewę na sos oraz ciasto i wszystko zacznie się gotować zamiast piec. W efekcie pizza będzie rozmoczona. Mozzarellę w zalewie (np. di buffalo) proponujemy dodać już po wyjęciu upieczonej pizzy.
W trakcie pieczenia pizzy możesz użyć twardej mozzarelli w bloku lub innego sera np. fontal. - Koniecznie nagrzej piekarnik do 250°C, a następnie przed pieczeniem nagrzej:
- blaszkę na pizzę (taką z otworami) na minimum 15 minut;
- kamień do pizzy na minimum 1 godzinę.
- Mąką na ciasto powinna być typu 00, ale również jej „W index” powinien mieścić się w przedziale 280-330. Niestety mąki dostępne w Polsce nie mają w ogóle podawanego tego parametru. Korzystamy z „marketowej” mąki 00, która jest tylko trochę lepsza niż mąka uniwersalna.
- NIGDY, ale to NIGDY nie pozwól drożdżom na bezpośredni kontakt z solą.
Domowa pizza – przepis bazujący na pizzy neapolitańskiej
Na pizzy lubimy różne dodatki – w zależności od dnia, zawartości lodówki, ochoty. W związku z tym raczej nie możemy pochwalić się przygotowywaniem klasycznej pizzy neapolitańskiej, która z dodatków uwzględnia tylko bazylię i oliwę. Jednak to właśnie ta pizza jest idealną bazą, której przygotowanie opisujemy poniżej.
Przed rozpoczęciem pracy przygotuj:
- wszystkie składniki wg odpowiednich proporcji,
- dużą miskę,
- czysty kawałek blatu do wyrabiania ciasta.
Najlepsze ciasto wychodzi, kiedy wyrabiasz je ręcznie, ale możesz też użyć robota kuchennego.
Dla naszego przepisu przyjmiemy, że robimy dwie pizze, po 260 g każda kulka. Techniki wyrabiania i rozciągania ciasta możesz poznać na jednym z powyżej linkowanych kanałów na YouTube.
Składniki ciasta na pizzę
- 309 g mąki na pizzę
- 201 ml wody
- 9,3 g soli
- 0,6-1 g świeżych drożdży
Przepis na ciasto na pizzę
- Do dużej miski wlej wodę (201 ml).
- Do wody dodaj sól (trochę ponad 9 g) i mieszaj aż się rozpuści.
- Dodaj ok. 10% mąki i rozmieszaj, żeby stworzyła się jednorodna zawiesina.
- Dodaj drożdże (niecały 1 g – naprawdę niecały jeden gram wystarczy) i rozpuść je bezpośrednio w misce.
- Zacznij dodawać pozostałą mąkę jednocześnie mieszając i wyrabiając. Na razie wystarczy Ci jedna ręka.
- Kiedy ciasto będzie już tworzyć jednolitą masę przełóż je na blat delikatnie obsypany mąką.
- Oprósz dłonie mąką.
- Wyrabiaj ciasto przez kilka minut. Jeśli będzie się kleić do blatu i dłoni, dodaj trochę mąki. Ilość mąki potrzebna na ciasto zależy od samej mąki oraz wilgotności powietrza.
- Ciasto będzie gotowe kiedy będzie zwarte i sprężyste, czyli po naciśnięciu palcem będzie wracać do swojej początkowej formy. Lub w bardziej ścisły sposób określając – temperatura wewnątrz uformowanej kulki będzie wynosić od 23°C do 26°C.
- Podsyp kulkę ciasta niewielką ilością mąki i przykryj na blacie wilgotną ściereczką (żeby nie stworzyła się na zewnątrz skorupka) na 2 godziny przed porcjowaniem.
- Po 2 godzinach ciasto zauważalnie wyrośnie i możesz podzielić je na porcje.
- Porcje ciasta włóż do szczelnego pojemnika lub wyłóż na tackę i zwiń szczelnie folią, wcześnie ponownie podsypując niewielką ilością mąki. Następnie wybierz jedną z poniższych opcji. We wszystkich przypadkach ciasto powinno być w zacienionym miejscu. My próbowaliśmy wszystkich, poza pierwszą, ale najbardziej lubimy ostatnią, bo jest najprostsza.
- Klasyczna i trudna w uzyskaniu w domowych warunkach – pozwól ciastu pracować przez 24 godziny w temperaturze 16-18°C.
- Zimna fermentacja – pozwól ciastu podwoić objętość w temperaturze pokojowej, a następnie schowaj do lodówki na minimum 8 godzin. W lodówce ciasto będzie dojrzewać, ale drożdże zostaną uśpione, czyli nie będzie wyrastać. Według niektórych opinii pozwala to na wydobycie dodatkowych walorów smakowych i uzyskanie delikatniejszego ciasta.
- Najszybsza i najprostsza – pozostaw ciasto w temperaturze pokojowej na minimum 6 do 8 godzin. Zostawialiśmy tak ciasto nawet na ok. 30 godzin i uważamy, że im dłużej tym lepiej. Chociaż wszystko zależy od temperatury, która panuje w miejscu wyrastania ciasta i zdrowego rozsądku. Jeśli ciasto zupełnie się „rozleje”, będzie miało nieprzyjemny zapach i będzie się rwać podczas rozciągania to niestety oznacza, że się zepsuło i pizzy nie będzie.
Przepis na sos do pizzy
Do pizzy bazującej na pizzy neapolitańskiej proponujemy jak najprostszy sos, ale bazujący na najlepszych składnikach. Na przykład wymieszaj poniższe:
- ¾ szklanki domowej passaty
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- sól do smaku
Wedle uznania możesz też dodać przeciśnięty przez praskę lub granulowany czosnek oraz ostrą papryczkę.
Domowa pizza – pieczenie
- Jeśli ciasto było w lodówce, należy je wyjąć od 2 do 4 godzin przed rozciąganiem, żeby spokojnie osiągnęło temperaturę pokojową.
- Rozgrzej piekarnik do maksimum (najczęściej 250°C i dla tej temperatury podamy czas pieczenia) oraz nagrzej blachę do pieczenia pizzy przez minimum 15 min lub kamień przez minimum 1 godzinę.
- Na blat wysyp tyle mąki, żeby otulić nią całą kulkę ciasta na pizzę.
- Zacznij naciskać kulkę palcami zaczynając ok. 2,5 cm od punktu najbliżej siebie i naciskaj na wprost (po średnicy) aż do ok. 2,5 cm od punktu najdalej od siebie. Zewnętrzne krawędzie dłoni powinny również zachować odstęp o ok. 2,5 cm od krawędzi ciasta. Obróć ciasto spodem do góry i trochę zrotuj. Powtórz naciskanie. Chodzi o to, żeby stworzyć rant dla pizzy i przemieścić zgromadzone w cieście gazy.
- Następnie zacznij rozciągać ciasto. Istnieje sporo technik jak to robić i musisz poszukać swojej ulubionej. Najważniejsze jest, żeby rozciągnąć ciasto równomiernie, bez rozerwania i nie zniszczyć rantów. My najczęściej po prostu rozciągamy ciasto dłońmi umieszczonymi przy rantach i obracamy ciasto na blacie.
- Wyjmij blaszkę do pieczenia lub kamień z piekarnika.
- Otrzep rozciągnięte ciasto z nadmiaru mąki i ułóż na blaszce/kamieniu.
- Rozprowadź przygotowany sos do pizzy na cieście, oczywiście pomijając ranty.
- Rozłóż dodatki wedle uznania. My najczęściej dodajemy chorizo/salami, trochę cebuli, paprykę lub oliwki.
- Teraz dwie opcje długości pieczenia pizzy.
- Jeśli używasz mozzarelli w zalewie wstaw pizzę do piekarnika na ok. 8-10 minut aż ciasto będzie ładnie przypieczone, a najlepiej pojawią się pęcherze gazu na rancie, które przypieką się nawet trochę na czarno.
- Jeśli używasz mozzarelli w bloku wstaw pizzę BEZ sera do piekarnika na ok. 6 minut, a następnie dodaj ser i piecz jeszcze ok. 4 minuty, aż ser zacznie bąblować, a rant będzie wyglądać jak w opisie z punktu powyżej.
- Po wyjęciu pizzy zroś ją oliwą z oliwek i posyp odrobiną suszonego oregano.
- Delektuj się własnoręcznie przygotowaną domową pizzą.
Jak Wam smakuje domowa pizza z naszego przepisu?
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Domowa pizza – przepis na bazie pizzy neapolitańskiej
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję