Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Domowa pizza – przepis na bazie pizzy neapolitańskiej

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pan

Najlepsza pizza neapolitańska
Pizza neapolitańska w domu / Jaśnie Państwo

Pizzę możemy zjeść praktycznie w każdym miejscu na świecie. W bardziej lub mniej klasycznym wydaniu i, niestety, w bardziej lub mniej zjadliwej formie. Wystarczy, że porównamy to, co dostajemy w sieciówkach do tego, co dostajemy w małych prawdziwych, włoskich knajpkach – dwa różne światy. I nie chodzi tu tylko o brak sosu do pizzy w przypadku tej drugiej opcji…

Domowa pizza neapolitańska nie jest trudna w wykonaniu, ale wymaga odrobiny samozaparcia, cierpliwości i kilku obliczeń. Jeśli raz uda Ci się zrobić dobrą pizzę w domu, to zupełnie zmieni się Twoje podejście do pizzy na wynos.

Ogólny zarys przepisu na pizzę

Jeśli chcesz, możesz pominąć wstęp i przejść od razu do przepisu na domową pizzę, ale zachęcamy do przeczytania tych kilku słów z zarysem tematu, dzięki czemu Twoja pizza będzie po prostu idealna.

Typów pizzy jest cała masa, a o dodatkach nawet trudno wspomnieć. Tak samo jest z przepisami – różnią się zarówno w makro, jak i mikro ujęciu. Próbowaliśmy kilku instrukcji, ale finalnie okazało się, że najlepsze są zawsze najprostsze i sprawdzone „od wieków” rozwiązania. Tak trafiliśmy na klasyczną i minimalistyczną pizzę neapolitańską. Jest bardzo lekka i idealnie nadaje się jako baza dla dodatków. W sumie sami dziwimy się, dlaczego spróbowaliśmy jej tak późno?

Pizza neapolitańska z dodatkami
Domowa pizza neapolitańska / Jaśnie Państwo

Pizza neapolitańska – piękno w prostocie

Pizza neapolitańska jest prosta pod względem składników i wykonania. Objęta jest ochroną jak produkt tradycyjny przez Komisję Europejską i może być robiona tylko z określonych produktów, w określony sposób. Ciasto musi mieć odpowiednie nawodnienie i być zrobione z mąki 00 w proporcji 1 litr wody na 1,6-1,8 kg mąki z dodatkiem 40-60 g soli i 0,1-3 g (tak od 0,1 do 3 gramów) drożdży. Składniki na ciasto powinny pochodzić z regionu Campanii i są to tylko pomidory, mozzarella buffalo lub fioro di latte (ewentualnie tarty ser), świeża bazylia i oliwa extra virgin. Całość powinna być upieczona w temperaturze 430-480°C w piecu opalanym drewnem w ciągu 60-90 sekund. Idealna pizza neapolitańska ma mieć po upieczeniu puszyste i sprężyste brzegi, które przyjemnie dla ucha trzaskają przy nacisku. Dokładny opis i dodatkowe informacje możecie znaleźć na stronie Associazione Verace Pizza Napoletana, czyli Stowarzyszenia Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej.

Pizza neapolitańska prawidłowy rant
Pizza neapolitańska – puszyste brzegi / Jaśnie Państwo

Wytyczne są minimalistyczne i proste, prawda? Czy wykonalne w domu – dla większości osób nie, z powodu maksymalnej temperatury standardowych piekarników. 250°C to prawie dwa razy za mało. Na szczęście w Internecie bez problemu można znaleźć wielu pasjonatów i kucharzy, którzy dzielą się informacjami jak wykonać dobrą włoską pizzę w domu. W tej kwestii polecamy kanały dwóch youtuberów: Vincenzo’s Plate i Vito Iacopelli. Dzięki ich nagraniom robienie domowej pizzy stało się dużo łatwiejsze.

Domowa pizza – na co koniecznie zwrócić uwagę

Domowa pizza – przepis bazujący na pizzy neapolitańskiej

Na pizzy lubimy różne dodatki – w zależności od dnia, zawartości lodówki, ochoty. W związku z tym raczej nie możemy pochwalić się przygotowywaniem klasycznej pizzy neapolitańskiej, która z dodatków uwzględnia tylko bazylię i oliwę. Jednak to właśnie ta pizza jest idealną bazą, której przygotowanie opisujemy poniżej.

Przed rozpoczęciem pracy przygotuj:

Najlepsze ciasto wychodzi, kiedy wyrabiasz je ręcznie, ale możesz też użyć robota kuchennego.

Dla naszego przepisu przyjmiemy, że robimy dwie pizze, po 260 g każda kulka. Techniki wyrabiania i rozciągania ciasta możesz poznać na jednym z powyżej linkowanych kanałów na YouTube.

Pizza neapolitańska po upieczeniu
Pizza neapolitańska w naszym wydaniu / Jaśnie Państwo

Składniki ciasta na pizzę

Przepis na ciasto na pizzę

  1. Do dużej miski wlej wodę (201 ml).
  2. Do wody dodaj sól (trochę ponad 9 g) i mieszaj aż się rozpuści.
  3. Dodaj ok. 10% mąki i rozmieszaj, żeby stworzyła się jednorodna zawiesina.
  4. Dodaj drożdże (niecały 1 g – naprawdę niecały jeden gram wystarczy) i rozpuść je bezpośrednio w misce.
  5. Zacznij dodawać pozostałą mąkę jednocześnie mieszając i wyrabiając. Na razie wystarczy Ci jedna ręka.
  6. Kiedy ciasto będzie już tworzyć jednolitą masę przełóż je na blat delikatnie obsypany mąką.
  7. Oprósz dłonie mąką.
  8. Wyrabiaj ciasto przez kilka minut. Jeśli będzie się kleić do blatu i dłoni, dodaj trochę mąki. Ilość mąki potrzebna na ciasto zależy od samej mąki oraz wilgotności powietrza.
  9. Ciasto będzie gotowe kiedy będzie zwarte i sprężyste, czyli po naciśnięciu palcem będzie wracać do swojej początkowej formy. Lub w bardziej ścisły sposób określając – temperatura wewnątrz uformowanej kulki będzie wynosić od 23°C do 26°C.
  10. Podsyp kulkę ciasta niewielką ilością mąki i przykryj na blacie wilgotną ściereczką (żeby nie stworzyła się na zewnątrz skorupka) na 2 godziny przed porcjowaniem.
  11. Po 2 godzinach ciasto zauważalnie wyrośnie i możesz podzielić je na porcje.
  12. Porcje ciasta włóż do szczelnego pojemnika lub wyłóż na tackę i zwiń szczelnie folią, wcześnie ponownie podsypując niewielką ilością mąki. Następnie wybierz jedną z poniższych opcji. We wszystkich przypadkach ciasto powinno być w zacienionym miejscu. My próbowaliśmy wszystkich, poza pierwszą, ale najbardziej lubimy ostatnią, bo jest najprostsza.
    • Klasyczna i trudna w uzyskaniu w domowych warunkach – pozwól ciastu pracować przez 24 godziny w temperaturze 16-18°C.
    • Zimna fermentacja – pozwól ciastu podwoić objętość w temperaturze pokojowej, a następnie schowaj do lodówki na minimum 8 godzin. W lodówce ciasto będzie dojrzewać, ale drożdże zostaną uśpione, czyli nie będzie wyrastać. Według niektórych opinii pozwala to na wydobycie dodatkowych walorów smakowych i uzyskanie delikatniejszego ciasta.
    • Najszybsza i najprostsza – pozostaw ciasto w temperaturze pokojowej na minimum 6 do 8 godzin. Zostawialiśmy tak ciasto nawet na ok. 30 godzin i uważamy, że im dłużej tym lepiej. Chociaż wszystko zależy od temperatury, która panuje w miejscu wyrastania ciasta i zdrowego rozsądku. Jeśli ciasto zupełnie się „rozleje”, będzie miało nieprzyjemny zapach i będzie się rwać podczas rozciągania to niestety oznacza, że się zepsuło i pizzy nie będzie.
Ciasto na pizzę
Ciasto na pizzę po wyrośnięciu / Jaśnie Państwo
Rozciągnięte ciasto na pizzę
Rozciągnięte ciasto na pizzę / Jaśnie Państwo

Przepis na sos do pizzy

Do pizzy bazującej na pizzy neapolitańskiej proponujemy jak najprostszy sos, ale bazujący na najlepszych składnikach. Na przykład wymieszaj poniższe:

Wedle uznania możesz też dodać przeciśnięty przez praskę lub granulowany czosnek oraz ostrą papryczkę.

Sos na pizzy neapolitańskiej
Sos na pizzy neapolitańskiej / Jaśnie Pańśtwo

Domowa pizza – pieczenie

  1. Jeśli ciasto było w lodówce, należy je wyjąć od 2 do 4 godzin przed rozciąganiem, żeby spokojnie osiągnęło temperaturę pokojową.
  2. Rozgrzej piekarnik do maksimum (najczęściej 250°C i dla tej temperatury podamy czas pieczenia) oraz nagrzej blachę do pieczenia pizzy przez minimum 15 min lub kamień przez minimum 1 godzinę.
  3. Na blat wysyp tyle mąki, żeby otulić nią całą kulkę ciasta na pizzę.
  4. Zacznij naciskać kulkę palcami zaczynając ok. 2,5 cm od punktu najbliżej siebie i naciskaj na wprost (po średnicy) aż do ok. 2,5 cm od punktu najdalej od siebie. Zewnętrzne krawędzie dłoni powinny również zachować odstęp o ok. 2,5 cm od krawędzi ciasta. Obróć ciasto spodem do góry i trochę zrotuj. Powtórz naciskanie. Chodzi o to, żeby stworzyć rant dla pizzy i przemieścić zgromadzone w cieście gazy.
  5. Następnie zacznij rozciągać ciasto. Istnieje sporo technik jak to robić i musisz poszukać swojej ulubionej. Najważniejsze jest, żeby rozciągnąć ciasto równomiernie, bez rozerwania i nie zniszczyć rantów. My najczęściej po prostu rozciągamy ciasto dłońmi umieszczonymi przy rantach i obracamy ciasto na blacie.
  6. Wyjmij blaszkę do pieczenia lub kamień z piekarnika.
  7. Otrzep rozciągnięte ciasto z nadmiaru mąki i ułóż na blaszce/kamieniu.
  8. Rozprowadź przygotowany sos do pizzy na cieście, oczywiście pomijając ranty.
  9. Rozłóż dodatki wedle uznania. My najczęściej dodajemy chorizo/salami, trochę cebuli, paprykę lub oliwki.
  10. Teraz dwie opcje długości pieczenia pizzy.
    • Jeśli używasz mozzarelli w zalewie wstaw pizzę do piekarnika na ok. 8-10 minut aż ciasto będzie ładnie przypieczone, a najlepiej pojawią się pęcherze gazu na rancie, które przypieką się nawet trochę na czarno.
    • Jeśli używasz mozzarelli w bloku wstaw pizzę BEZ sera do piekarnika na ok. 6 minut, a następnie dodaj ser i piecz jeszcze ok. 4 minuty, aż ser zacznie bąblować, a rant będzie wyglądać jak w opisie z punktu powyżej.
  11. Po wyjęciu pizzy zroś ją oliwą z oliwek i posyp odrobiną suszonego oregano.
  12. Delektuj się własnoręcznie przygotowaną domową pizzą.
Domowa pizza - dodatki
Dodatki na domowej pizzy / Jaśnie Państwo
Upieczona domowa pizza
Upieczona domowa pizza neapolitańska / Jaśnie Państwo

Jak Wam smakuje domowa pizza z naszego przepisu?

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Domowa pizza – przepis na bazie pizzy neapolitańskiej

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×