Grillowane kiełbaski z mięsa mielonego to popularna potrawa na Bałkanach. Serwowane są jako fast food lub danie w restauracjach. W zależności od lokalnej tradycji i pochodzenia kucharza nazywane są ćevapi lub ćevapčići. W Chorwacji funkcjonują obie nazwy. Zarówno samo danie, jak też nazwa, pochodzą od tureckiego kebaba. Przepis na ćevapi jest banalny, wyjątkowo podatny na modyfikacje i błyskawiczny w przygotowaniu. Więc do dzieła!
Przepis na ćevapi / ćevapčići wg Jaśnie Państwa
Bez dłuższego wstępu poniżej przeczytacie nasz przepis na bałkańskiego kebaba. Jeśli interesują Was różnice w przepisach na ćevapi na końcu wpisu znajdziecie wskazówki i ciekawostki o ćevapčići.
Składniki na ćevapi (6 porcji):
- 780 g mielonej jagnięciny
- 2 łyżeczki mielonego kuminu
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 łyżeczki płatków chilli
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka mielonej kurkumy
Przygotowanie ćevapi
- Do miski z mięsem wsyp wszystkie przyprawy.
- Dokładnie wymieszaj, żeby stworzyć jednolitą masę.
- Odstaw mięso, żeby połączyło się z przyprawami. Jeśli Ci się spieszy – poczekaj przynajmniej 15 min, a jeśli możesz to wstaw do lodówki na noc.
- Mięso obłóż na patyczkach do szaszłyków i uformuj równe, zamknięte kiebłaski.
- Jeśli mięso było w lodówce pozwól mu się ogrzać do temperatury pokojowej.
- Rozgrzej patelnię grillową na ¾ mocy palnika lub przygotuj ruszt na grillu.
- Ułóż ćevapčići na patelni / ruszcie.
- Smaż / grilluj po ok. 10 minut z dwóch stron. Oczywiście czas zależy od grubości ćevapi.
- Zdejmij z patelnii / grilla i pozwól mięsu odpocząć przez kilka minut.
- Gotowe! Możesz delektować się bałkańskim smakiem ćevapčići – najlepiej z dodatkiem ajvaru (zobacz nasz przepis na domowy ajvar), cebuli i chlebkiem lepinje (zobacz nasz przepis na lepinje) lub pieczonymi ziemniakami.
Wskazówki i ciekawostki o ćevapčići
Historia ćevapi sięga czasów panowania Imperium Osmańskiego na Bałkanach. Ćevap uważany jest za danie narodowe Bośnia i Hercegowiny. W zależności od państwa i regionu występują różnice w przygotowaniu i podaniu.
- Do przygotowania wybierz dobre gatunkowo mięso, które będzie tłuste (ale bez przesady!). Tłuszcz jest nośnikiem smaku, doda potrawie soczystości, a jego spora część wytopi się podczas przygotowania.
- Ćevapi robione są z wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, jagnięciny, baraniny lub miksu mięs, więc masz praktycznie zupełną dowolność.
- Mięso formowane jest w małe lub duże kiełbaski. Jeśli wykorzystujesz patelnię grillową, a nie prawdziwy ogień, to możesz wykorzystać patyczki (jak przy kofta kebab), żeby mięso nie wywijało się podczas smażenia. Oryginalnie rzadko się to stosuje.
- Najczęściej ćevapčići zjesz z chlebkiem lepinje lub pita i dodatkiem surowej krojonej cebuli, ajvaru, sera kajmak lub innego wiejskiego sera. Jednak świetnie też smakują z pieczonymi ziemniakami i sałatką szopską.
W trakcie naszej podróży po Chorwacji w 2020 roku najlepsze ćevapcici jedliśmy w Bistro Vila Velebita w pobliżu Jezior Plitwickich.
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Ćevapi, Ćevapčići, czyli przepis na bałkański kofta kebab
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję