
Nasza ostatnia trasa do Chorwacji, wiodąca z centralnej Polski do półwyspu Pelješac, wynosi niecałe 1600 km. Wg Google Maps to prawie 17 godzin jazdy, nie uwzględniających żadnych przerw na odpoczynek czy niespodziewanych okoliczności. Warto podzielić tak długą trasę i zatrzymać się na nocleg po drodze. Do Chorwacji będziemy wprawdzie jechać dłużej, ale za to przyjemniej i bezpieczniej.
Po drodze do Chorwacji zatrzymaliśmy się na nocleg w okolicach Jezior Plitvickich. To ponad 1000 km od punktu wyjścia i około 13 godzin jazdy – według wstępnych szacunków nawigacji. Jeszcze dzień przed podróżą szukaliśmy noclegów na wyspie Krk, w okolicy Szybeniku czy Zadaru. Właściwie dopiero w dzień wyjazdu zdecydowaliśmy, że tym razem wakacje spędzimy na pełnym atrakcji półwyspie Pejlešac. Tym samym konieczne okazało się zarezerwowanie noclegu po drodze. Zdecydowaliśmy się na północ Chorwacji i okolice Jezior Plitvickich.

Jeziora Plitvickie: nocleg po drodze do Chorwacji
Droga, która czekała nas do małej wioski Ličko Petrovo Selo, gdzie zarezerwowaliśmy nocleg, była i tak dość długa, ale ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią, postanowiliśmy jednego dnia przekroczyć wszystkie granice.
Do naszego plitvickiego apartamentu dojechaliśmy po ok. 17 godzinach jazdy. W drogę wyruszyliśmy ok. 22:30 – tak, aby niemowlę przespało jak największą część trasy. Na całej trasie najbardziej wymagający, męczący i trudny odcinek drogi to odcinek od okolic Piotrkowa Trybunalskiego do obwodnicy Częstochowy. W tym miejscu od kilku lat trwa budowa nowej drogi. Wiąże się to z wieloma ograniczeniami dla kierowców. Niestety, osoby podróżujące z centralnej Polski na południe, w zasadzie nie mają alternatywy – tak się bowiem składa, że stara „gierkówka” to nadal jedyna „główna” trasa wiodąca na Śląsk. W każdym razie do przejścia granicznego z Czechami zabrała nam grubo ponad 4 godziny! Wprawdzie dosyć często jeździmy tą drogą i jesteśmy już trochę przyzwyczajeni do panujących tu trudnych warunków, niemniej jednak rozpoczynanie długiej podróży od tak niekomfortowego odcinka, męczy kierowcę – zwłaszcza w nocy.
Po przekroczeniu granicy z Czechami nasza trasa przebiegała już bez większych zakłóceń. Ominęliśmy poranne korki w Bratysławie, na przejściu granicznym w Letenye (Węgry-Chorwacja) odprawa trwała niecałe pół godziny. W trakcie podróży robiliśmy oczywiście postoje – karmienie, zmiana pieluchy, wyciągnięcie dziecka z fotelika. Nasza pociecha zniosła tę podróż nadspodziewanie dobrze! W trakcie podróży zdarzył nam się tylko jeden płacz, jak się szybko okazało – wywołany nagłym głodem – który szybko udało się ukoić. Około 15 dotarliśmy do miejscowości Ličko Petrovo Selo, gdzie czekał na nas apartament Nina.
Apartman Nina
Apartamentem zarządza przemiłe starsze małżeństwo. Zostaliśmy powitani bardzo ciepło, a nasze niemowlę wywołało u dziadków trojga wnucząt niezwykłe zainteresowanie i falę czułości. Wprawdzie gospodarze porozumiewają się tylko po chorwacku, ale przy odrobinie dobrej woli mieszanka polskiego, chorwackiego, rosyjskiego, angielskiego i niemieckiego sprawdza się tak dobrze, że bez trudu można się porozumieć.
Apartament (a właściwie całkiem spore mieszkanie), który zarezerwowaliśmy, składa się z dwóch sypialni, salonu z aneksem kuchennym, dużej łazienki i balkonu, łącznie ok. 80 m²! Wyposażenie apartamentu jest typowo domowe. Niektóre ze sprzętów mają już swoje lata, zwłaszcza łazienka jest nieco wysłużona, za to całość aż lśni czystością.


Widać, że właściciele przywiązują sporą wagę do tego, aby ich goście czuli się komfortowo, a także aby niczego im nie brakowało. W lodówce czeka buteleczka miejscowej rakiji, a na kuchennym stole – ciasteczka. Wprawdzie nie ma możliwości wykupienia śniadania na miejscu, za to gospodyni w porze śniadaniowej częstuje warzywami z własnego ogródka. Chociaż to apartament, a nie hotel, to np. w łazience znajduje się kompletny zestaw kosmetyków dla gości. Również kuchnia jest wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty i przybory, a wszystko działa bez zarzutu.

Jedyna rzecz, która nieco nam przeszkadzała, to jednopasmowa droga przez okrągłą dobę rozjeżdżana przez tiry. Kiedy przeglądaliśmy okolicę na mapach, nie przyszło nam do głowy, że ta niepozorna droga to w rzeczywistości trasa tranzytowa. Również w komentarzach na Bookingu taka informacja nie pojawiła się ani razu.

Spędziliśmy w apartamencie dwie noce i gdyby nie rezerwacja na półwyspie Pelješac, być może zdecydowalibyśmy się nawet przedłużyć pobyt. Więcej informacji, zdjęć i komentarzy znajdziecie na stronie Apartman Nina na Bookingu.
Węgry i nocleg w drodze powrotnej z Chorwacji do Polski
W drodze powrotnej zarezerwowaliśmy nocleg na Węgrzech, w miejscowości Bük. To niecałe 800 km i około 9 godzin jazdy od półwyspu Pelješac.
A w praktyce, z niemowlęciem u boku, to cały dzień jazdy (z przerwami na karmienie, zabawę i przytulanie, rzecz jasna). O ile długa podróż nocą jest męcząca dla kierowcy, o tyle dla małego dziecka prawdziwe wyzwanie stanowi wielogodzinna podróż w ciągu dnia, kiedy chciałoby się wyjść w końcu z fotelika samochodowego i podokazywać. Kiedy przez godziną 21 dotarliśmy do naszego noclegu w miejscowości Bük, cała nasza trójka była naprawdę wykończona podróżą.
Szilvia Gästehaus
Tym razem wybraliśmy nocleg na Węgrzech, w zasadzie w niedużej odległości od granicy z Austrią. Szilvia Gästehaus znajduje się w pobliżu term, a w całej okolicy aż roi się od pensjonatów, w których można wynająć pokój. Zarezerwowaliśmy apartament typu suite – ponad 50-metrowe mieszkanie składające się z dużego salonu, aneksu kuchennego, jadalni, sypialni i łazienki. Usytuowany na parterze apartament posiada również wyjście na ogromny taras, który jest do dyspozycji gości tego jednego pokoju.


Kolejny raz trafiliśmy na przemiły personel. Właściciel apartamentu czekał na nas o godzinie, którą wcześniej uzgodniliśmy. Oprowadził nas po apartamencie oraz po całym obiekcie, opowiedział o pobliskich restauracjach oraz wszelkich udogodnieniach. Pomógł nawet przestawić nieco łóżko w sypialni, aby zrobić miejsce na łóżeczko dziecięce. Następnego dnia rano na nasze niemowlę czekało krzesełko do karmienia, ustawione już przy przeznaczonym dla nas stole. Naprawdę rzadko się zdarza, aby właściciel wyprzedzał potrzeby swoich gości.
W cenie noclegu zawarte jest śniadanie dostępne w formie szwedzkiego bufetu. Apartament jest całkowicie wyposażony w sprzęt kuchenny – oprócz standardowego sprzętu, jak lodówka czy czajnik elektryczny, do dyspozycji gości znajduje się także mikrofalówka i toster oraz pełne kuchenne wyposażenie i zastawa stołowa.

Szilvia Gästahaus to obiekt całoroczny. Więcej informacji, zdjęć i komentarzy znajdziecie na stronie Szilvia Gästahaus na Bookingu.
Nocleg po drodze do Chorwacji 2021
W tym roku zdecydowaliśmy, że zatrzymamy się w Zagrzebiu – zarówno w drodze do Orebić, jak i w trasie powrotnej do Polski. Spaliśmy w dwóch różnych miejscach: Blue Sky Apartment i Central Bus Station Apartment. Jeśli interesuje Was nocleg w Zagrzebiu, zapraszamy do nowego wpisu.
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Nocleg po drodze do Chorwacji
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję